Co znamená úzkost a jak předcházet rozvoji úzkostné poruchy?

Úzkost se popisuje jako kombinace několika emocí, mezi které patří například strach, neklid nebo obavy. Projevuje se také fyzicky. Člověk pociťuje bušení srdce, bolesti na hrudi, závratě, sucho v ústech nebo návaly horka. Má problémy s dýcháním a zrychlený puls.

Pocit úzkosti je pro člověka naprosto přirozený jako například strach, radost nebo smutek. Pokud se však úzkost začne vyskytovat opakovaně, nepřiměřeně vzhledem k situaci nebo bez zjevných příčin, může se jednat o úzkostnou poruchu.

6 typů úzkostných poruch

Generalizovaná úzkostná porucha

Projevuje se jako nadměrný strach v souvislosti s běžnými situacemi, se kterými se člověk setkává na denní bázi.

Posttraumatická stresová porucha

Souvisí s traumatickou událostí. Člověk si danou situaci neustále přehrává a opakovaně zažívá nepříjemné pocity.

Sociálně úzkostná porucha

Jak název napovídá, jedná se o strach ze sociálního kontaktu, tedy z lidí a komunikace s nimi. Nemocný pociťuje nepříjemné pocity především pokud se stává středem pozornosti.

Panická porucha

Záchvaty paniky jsou intenzivní a opakují se bez zjevných příčin. Často je na vině nějaký spouštěč.

Obsedantně kompulzivní porucha

Tato porucha je doprovázena nepříjemnými myšlenkami, někdy i nutkáním něco udělat. Úleva přichází až po vykonání této činnosti.

Fobické úzkostné poruchy

Fobie je chorobný strach z lidí, zvířat, objektů nebo situací.

Jak se úzkostná porucha léčí?

Onemocnění je těžké odhalit, jelikož se pojí se spoustou příznaků. V případě, že je některá z těchto úzkostných poruch diagnostikována, nastupuje pacient většinou léčbu u psychologa nebo psychiatra.

Lidé s úzkostnou poruchou mají tendenci vyhýbat se situacím, které mohou úzkost vyvolat. Nicméně pro úspěšnou léčbu je důležité těmto takzvaným spouštěčům čelit a následně je překonat, ideálně pod vedením zkušeného odborníka.

Vyhněte se úzkosti obloukem

Základem úspěchu je psychická pohoda a s tím související zdravý životní styl. V současném hektickém světě je opravdu těžké toho dosáhnout. Lidé se neustále někam honí, nic se nestíhá a tak dále. Pokud se váš život momentálně nachází v podobném uspěchaném módu, mohou vám pomoci vhodné doplňky stravy, které v sobě kombinují například sílu zeleného čaje, guarany nebo ženšenu pravého.